Kronika remontu „Starej Plebanii” – część II

Po krótkiej przerwie czas na aktualizację opisu prac, które wykonujemy w budynku „Starej Plebanii”. Zakończyliśmy na więźbie zjedzonej przez korniki, ale spieszę uspokoić, że poradziliśmy sobie nawet z kornikami.

Po przygotowaniu szalunków oraz zbrojenia do wylania nowego stropu, zajęliśmy się wykonaniem konstrukcji schodów żelbetowych, którymi będzie można wejść na poddasze dzięki dobudowanej klatce schodowej. Cała konstrukcja schodów i stropu jest monolityczna dzięki czemu – bardzo wytrzymała na obciążenia. Wykonaliśmy strop żelbetowy o grubości 18 cm z betonu o podwyższonej wytrzymałości. Taka konstrukcja zapewni nam bezpieczne użytkowanie sali konferencyjnej na poddaszu. Jako ciekawostkę podam, że na wykonanie stropu i schodów zużyliśmy 33,5 m3 betonu!

W związku z tym, że zbliżaliśmy się dużymi krokami do końca jesieni, niezwłocznie zabraliśmy się za wykonanie konstrukcji dachu. Powierzchnia sali konferencyjnej została zaprojektowana jako przestrzeń całkowicie otwarta, co w żaden sposób nie będzie nas ograniczało w zaaranżowaniu użytkowym poddasza. Zostały wyeliminowane pionowe słupy drewniane podtrzymujące dotychczasową konstrukcję dachu. Udało się to dzięki zastosowaniu zwiększonych przekrojów płatwi kalenicowych oraz koszowych, a także wykonaniu specjalnej konstrukcji schowanej w obrysie krokwi.

Kolejnym etapem prac było pokrycie konstrukcji dachu blachą systemie „na rąbek” oraz montaż okien dachowych w ilości 9 szt. i założenie rynien i obróbek blacharskich.

Zastosowaliśmy blachę polskiego producenta, który udzielił na cały system 50 lat gwarancji!! Warto również dodać, że zastosowana blacha jest wyprodukowana w systemie gwarantującym wyciszenie pokrycia w czasie opadów deszczu oraz w czasie porywistych wiatrów, których u nas nie brakuje. W trakcie doboru materiałów oraz wykonywania prac kierujemy się zasadą: „najwyższa jakość za rozsądną cenę”. Pragniemy, aby budynek Starej Plebanii służył nam i kolejnym pokoleniom jak najdłużej bezawaryjnie.

Po wykonaniu pokrycia dachu równocześnie były prowadzone prace przy ocieplaniu poddasza wełną mineralną oraz prace elewacyjne polegające na ociepleniu styropianem o grubości 15 cm., ścian klatki schodowej jak i wykonanie docieplenia historycznej części elewacji specjalnym tynkiem przeznaczonym do obiektów zabytkowych. W tym miejscu pragnę przypomnieć, że wszelkie prace zostały ustalone z Miejski Konserwatorem Zabytków i jesteśmy zobowiązani do tego, aby prace były wykonywane zgodnie ze sztuką konserwatorską, co czasem przedłuża ich realizację.

Przed Świętami Bożego Narodzenia zamontowaliśmy okna i drzwi wejściowe, które dotarły do nas bezpośrednio od producenta. Teraz możemy spokojniej patrzeć na prognozy pogody ponieważ zgodnie z planem osiągnęliśmy etap: „stan surowy zamknięty” i możemy zająć się pracami wewnątrz budynku. Zostało także wykonane nowe przyłącze elektryczne.

W najbliższym czasie planujemy wykonanie prac związanych w wykonaniem wewnętrznej instalacji elektrycznej, instalacji wentylacyjnej, klimatyzacyjnej oraz wykonanie nowych posadzek i tynków wewnętrznych. Jeżeli pozwoli nam dobra pogoda to będziemy kończyli prace elewacyjne związane z wykończenie powierzchni i malowaniem.