W piątek, 8 listopada, rozpocznie się w naszej parafii czas wizytacji kanonicznej, którą przeprowadzi Ks. bp Piotr Greger. Niech to będzie czas umocnienia naszej wiary i więzi z Kościołem poprzez wspólną modlitwę z Ks. biskupem. Niech to będzie dla nas nie tylko czas wizytacji, ale także czas upraszania łask potrzebnych naszej wspólnocie parafialnej. Wszystkich was gorąco zapraszamy w piątek na Mszę Św. o godz. 18.00, podczas której Ks. biskup będzie się modlił w intencji całej naszej parafii. Następnie Ks. biskup spotka się z nami w przyszłą niedzielę. Na wszystkich Mszach wygłosi do nas homilię. Będzie także przewodniczył Mszy Św. o godz. 10.45, po której udzieli błogosławieństwa małych dzieci i matek oczekujących potomstwa, które gorąco zachęcamy do udziału w tej Eucharystii. Zakończenie wizytacji w przyszłą niedzielę na Mszy Św. o godz. 18.00. Poniżej zamieszczamy szczegółowy plan wizytacji, a także wytłumaczenie czym ona jest. Jeszcze raz zachęcamy was do wspólnej modlitwy z Ks. biskupem Piotrem w intencji naszej parafialnej wspólnoty poprzez udział w Mszach Świętych i przyjęcie pasterskiego błogosławieństwa.
PLAN WIZYTACJI:
Piątek, 8 listopada:
16.15 – wspólne nieszpory Ks. biskupa z księżmi
16.45 – spotkanie z młodzieżowymi grupami formacyjnymi: Oaza dziecięca, Oaza młodzieżowa, Schola, Służba liturgiczna, Chęci +
18.00 – Msza Święta z kanonicznym wprowadzeniem Ks. biskupa
Niedziela, 10 listopada:
Homilia Ks. biskupa na Mszach Św. o godz. 8.00 i 9.15
10.45 – Msza św. pod przewodnictwem i z homilią Ks. biskupa. Na zakończenie liturgii błogosławieństwo małych dzieci i matek oczekujących potomstwa
15.30 – spotkanie z parafialną Radą Duszpasterską i Radą ds. Ekonomicznych
16.30 – spotkanie z grupami formacyjnymi dorosłych
17.15 – nabożeństwo różańcowe za zmarłych
18.00 – Msza Św. z homilią Ks. biskupa
A teraz przeczytajmy jeszcze parę myśli, które, mam nadzieję, pomogą nam lepiej zrozumieć, czym jest ten czas i właściwie go przeżyć:
W Kodeksie Prawa Kanonicznego czytamy następujące słowa: „Biskup diecezjalny poprzez swoją posługę utwierdza lud wierny w wierze, nadziei i miłości. Biskup realizuje te cele w szczególnym wymiarze w ramach wizytacji kanonicznej. Biskup ma obowiązek przeprowadzić taką wizytację zgodnie z normą prawną Kodeksu Prawa Kanonicznego osobiście lub przez swojego biskupa pomocniczego” (por. kan. 396 – 397 KPK).
Wizytacja biskupia to czynność apostolska, swoisty znak łaski oraz działalności Ducha Świętego. Pierwsze wizytacje odbywały się za pośrednictwem Apostołów, którzy odwiedzali gminy chrześcijańskie. Biskup ma obowiązek wizytować parafię w swojej diecezji, jeśli zachodzą uzasadnione przeszkody wizytacja może się nie odbyć lub może być odbyta za pośrednictwem wysłannika, specjalnie oddelegowanego przez biskupa. Wysłannikiem takim, może być biskup pomocniczy, biskup koadiutor, wikariusz generalny albo inny prezbiter. Przed każdą wizytacją do parafii muszą przyjechać wizytatorzy, którzy sprawdzają jak wygląda wypełnianie czynności duszpasterskich, administracyjnych i poziom nauczania dzieci i młodzieży. Wizytacji kanonicznej podlegają wszystkie dziedziny życia religijnego, moralnego, apostolskiego i administracyjno-gospodarczego (stan i potrzeby kościoła parafialnego, kaplic, sal katechetycznych, spisy inwentarza kościoła, cmentarza, budynków gospodarczych, kancelarii parafialnej). Podczas wizytacji, ksiądz biskup poznaje charakterystykę parafii, życie religijne parafii, interesuje go przebieg katechizacji oraz zapoznaje się z innymi formami duszpasterstwa występującymi w parafii. Wizytacja pasterska jest jakby duszą biskupiego posługiwania i rozszerzeniem duchowej obecności biskupa pomiędzy wiernymi. Właśnie tak objawia się ona w swojej prawdziwej istocie, czyli jako znak obecności Pana, który odwiedza swój lud przez swoich wysłanników, przynosząc mu pokój.
Wizytacja biskupa w parafii jest czynnością apostolską, pasterską. Biskup jako następca apostołów, i jak niegdyś oni sami, odwiedza parafię, by spotkać się z wiernymi i wspólnie przeżywać radość chrześcijańskiej wiary. Przyjeżdża by słuchać o radościach, wejść w nasze troski, by prosić Boga o błogosławieństwo dla naszego życia. Ksiądz biskup na wizytację przybywa zawsze jako gospodarz diecezji, by zapoznać się z sytuacją duszpasterską i gospodarczą parafii. Trzeba podkreślić, że wizytacja jest to nie tyle czas sprawdzania i kontroli, ale czas spotkań z wiernymi, czas umacniania ich wierności Chrystusowi, Ewangelii i Kościołowi. Wizytacja kanoniczna wskazuje też bardzo czytelnie, że biskup jest fundamentem oraz znakiem jedności Kościoła diecezjalnego, a jedność jest sprawą zasadniczą, o którą już Jezus prosił Ojca. Pierwsze wspólnoty chrześcijańskie osobiście wizytowali Apostołowie. Święty Paweł wiele razy wspominał takie wizyty, a w swoich listach także je zapowiadał i wyznaczał im cel. Ich śladem podążają dziś biskupi jako następcy Apostołów. Także papieże, którzy jako biskupi Rzymu wizytują swoją diecezję. Ojciec Święty Jan Paweł II w po synodalnej adhortacji apostolskiej Pastores gregis wskazywał na wielką wagą wizytacji pasterskiej, nazywając ją autentycznym czasem łaski i szczególnego, a nawet jedynego w swoim rodzaju momentu w zakresie spotkania i dialogu Biskupa z wiernymi. Wizytacja pasterska jest jakby duszą biskupiego posługiwania w diecezji i rozszerzeniem duchowej obecności biskupa pomiędzy wiernymi.
Jan Paweł II przypominał, że Biskup właśnie w takich chwilach najbardziej zbliża się do swojego ludu w sprawowaniu posługi słowa, uświęcania i pasterskiego przewodzenia, wchodząc w bardziej bezpośredni kontakt z niepokojami i troskami, radościami i oczekiwaniami ludzi, mogąc ofiarować każdemu słowo wiary i nadziei. Biskup powinien wówczas nawiązywać bezpośredni kontakt przede wszystkim z osobami najuboższymi, starszymi i chorymi. Przeprowadzona w ten sposób wizyta pasterska objawia się w swojej prawdziwej istocie, czyli jako znak obecności Pana, który odwiedza swój lud, przynosząc mu pokój (Pastores gregis, p. 46).